Artvin Çoruh Üniversitesi

HABERLER

Üniversitemizde Akademik Yükselme, Teşvik ve Ödül Töreni Gerçekleştirildi

Artvin Çoruh Üniversitesi 10. Yıl Etkinlikleri kapsamında Akademik Yükselme, Teşvik ve Ödül Töreni 13.04.2017 tarihinde Üniversitemiz Nihat Gökyiğit Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirildi. Törene Artvin Valisi Ömer Doğanay, Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Cumhuriyet Başsavcısı Sedat Çelik, Üniversitemzi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Tilki, Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Baykal,  Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Karaman,  İl Jandarma Komutanı Osman Kılıç, İl Emniyet Müdürü Mehmet Selvi, İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Dilberoğlu, Ali Nihat Gökyiğit Vakfını temsilen Mehmet Ali Bayrak, İl protokolü, akademik ve idari personelimiz ile öğrenciler katıldı.

 

Rektör Sayın Prof. Dr. Fahrettin TİLKİ: “Üniversitemiz Yenilikçi Adımlarını Hızlandıracaktır”

Programın açılış konuşmasını Üniversitemiz Rektörü  Prof. Dr. Fahrettin TİLKİ gerçekleştirildi. Artvin Çoruh Üniversitesi’nin kurulduğu günden bu yana genç ve dinamik yapısı ile önemli gelişmelere imza attığına ve bu adımların yeni dönemde de hız kesmeden devam edeceğine dikkat çeken Rektörümüz Prof. Dr. Fahrettin Tilki, Üniversitemizin eğitim ve akademi alanlarında gerçekleştirdiği çalışmalar hakkında özet bilgiler aktardı.

“Bilgi en önemli güçtür. Üniversiteler ise bu gücün üretim merkezidir. Türkiye’nin 21. yüzyıl için belirlediği hedeflere ulaşmasında üniversitelerimiz önemli bir rol oynayacaktır. Üniversiteler, nitelikli insan gücü yetiştirmeleri dışında dünyanın hemen her ülkesinde toplumsal ilerlemenin lokomotifi, toplumların beyni, kalkınmanın itici gücüdür” diyen Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Fahrettin TİLKİ’nin konuşmasının tam metnine ulaşmak için tıklayınız.

 

Belediye Başkanı Sayın Mehmet KOCATEPE: “Artvin’de Turizm ve Eğitim Odaklı Hizmetlere Destek Sağlanacak”

Artvin Belediye Başkanı Sayın Mehmet KOCATEPE konuşmasında, Artvin’in gelişim sürecindeki temel unsurların turizm ve eğitim olduğuna dikkat çekti. Artvin Çoruh Üniversitesinin kentle bütünleşik bir yapıda bu iki alanda etkin rol almakta olduğunu belirten Başkan Kocatepe,  üniversite öğrencilerinin ulaşım noktasında yaşanan mevcut sorunlarının giderilmesi yönünde belediye olarak önemli çalışmalara imza atacaklarını söyledi. Bu çalışmalardan birinin şehir merkezi ve Seyitler Yerleşkesi arasındaki ulaşım ağını zenginleştirecek “teleferik projesi” olduğunu ifade eden Başkan Kocatepe,  “Belediye olarak öğrencilere yönelik hizmetleri daha da ileriye taşımak hedefimizdir. Öğrencilerimizin Artvin’in doğal güzelliklerinden istifade etmelerinin yan sıra kent merkezinde sosyal imkanlardan yararlanmalarını sağlamak için gereken alt yapı çalışmalarını hız kazandırdık. Önümüzdeki yıl bu töreni yaptığımızda Üniversitemizden şehrimizin merkezine teleferikle ulaşım sağlayarak öğrencilerimizin yaşadığı en büyük sorunlardan birinin tamamen ortadan kaldırılacağına inanıyoruz” dedi.

 

Kamu Başdenetçisi Sayın Şeref MALKOÇ: “Ülkemiz Sağlam Duruşuyla Her Türlü Engeli Aşarak Umutlu Yarınlara Koşacaktır”

Artvin Çoruh Üniversitesinin 10. Yılını kutlama programına katılmanın memnuniyetini dile getiren Kamu Başdenetçisi Avukat Şeref MALKOÇ "Artvin Çoruh Üniversitesinde bulunmaktan ve üniversitenin gelişimini görmekten mutlu olduğunu” ifade ederek sözlerini başladı. Şeref Malkoç, ülkemizin stratejik anlamda önemli bir konumda olduğunu ve bu konumu nedeniyle  yıllardır dış kaynaklı etkilere maruz kaldığını ifade etti. Bilim, sanayi ve teknoloji alanlarında son yıllarda önemli adımlar atan ülkemizin bu alanlardaki istikrarlı yükselişini vatan ve millet aşkıyla kaynaşan bir yaklaşımla sürdüreceğine inandığını dile getiren Malkoç, “Ülkemiz dış kaynaklı siyasi müdahalelere karşın gelişmiş dünya devletleri arasındaki konumunu güçlendirecektir. Bugün Türkiye, sadece bölgede değil küresel bazda etkin rol oynayan bir ülke konumuna gelmiştir” dedi.  

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, geçmişte ülkemizin demokratik düzenini ve milli iradesini zedelemeye yönelik gerçekleştirilen iç ve dış kökenli eylemlere dikkat çekerken, Türkiye’nin günümüzde ileriye dönük vizyonu ve vatanperver yönetim anlayışıyla daha umutlu yarınları kucaklamaya hazır olduğunu ve millet iradesini yıkmaya yönelik eylemlere cesurca karşılık verdiğini yakın geçmişte yaşanan tarihi gelişmelerle örneklendirdi.

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç “Bilindiği üzere önümüzde yeni bir dönem var. Bunu sadece Türkiye için değil bütün dünya için söylüyorum. Bu yeni dönemde en önemli görevler öğretim elemanlarına ve üniversitelerde okuyan gençlere düşmektedir. Beş yıl sonra hiçbirimiz aynı konumda olmayacağız. Bugün Türkiye Büyük Millet Meclisinde bulunan bakanlarımız, başbakanlarımız aynı konumda olmayacak. Onların yerinde siz gençler olacaksınız. O açıdan sizin yetişmeniz ve gayretiniz çok önemlidir” dedi. Daha sonra Kamu denetçiliği hakkında bilgi aktararak sözlerine devam eden Sayın Şeref Malkoç “Türkiye çok önemli olaylar yaşadı. Cuntacılık, komitacılık, vesayetçilik hastalığı, milletten oy almadan memleketi yönetme hastalığıdır. Bu hastalık Türkiye’de her dönemde nüksetti. Özellikle siyasetin zayıf kalmasıyla bunlar oldu. 94 yıllık Cumhuriyet tarihinde 65 hükümet var. 1-1,5 yıla bir hükümet Yine iyi geldik bu noktaya. Bu memlekette istikrarın olması için önce siyasi istikrarın olması şart.15 Temmuzda bir örgüt çıktı karşımıza. Türk silahlı Kuvvetlerimize 40 yıldan beri soktuğu hainlerle, generaller, silahlı askerler, tank, zırhlı araç ve savaş uçaklarıyla darbe yapmaya kalktılar. Bu devlet ele geçirilmek için değil hizmet etmek için var. Kim bu memleketi yönetmek istiyorsa kursun partisini, gitsin milletten oy istesin. Millet isterse yönetsin. Yok öyle yağma. Bu millet, Allah müsaade etmez. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan gibi dirayetli bir lider çıkar, bu millet size haddinizi bildirir. Biz düne göre çok iyiyiz. Ama 21.yüzyılda bizim medeniyetimizin tohumları meyve verecek, Balkanlarda da, Ortadoğu’da da Kafkasya’da da huzur olacak. Türkiye siyasi olgunluk açısından çok güzel bir noktada. Yanlış yapan cezasını görecek. Bizim tarihimizde millet ilk kez anayasayı, hukuku ve demokrasiyi koruyarak geleceğine sahip çıktı 15 Temmuz’da. FETÖ, PYD, PKK, DAEŞ’la mücadele ediliyor. 3 milyon Suriyeli mülteciye bakıyoruz. 50 milyon seçmeni olan ülkede bu siyasi olgunluğa ermiş olan topluluğun vereceği karar isabetli bir karardır. Hangi sonuç çıkarsa çıksın milletin kararıdır. Herkes Milletin iradesi budur diyecek. Türkiye’de yoluna devam edecek. Yeter ki gayret edelim." diyerek konuşmasını tamamladı.

 

Akademik Yükselme, Teşvik ve Ödül Töreni

Kamu Başdenetçisi Sayın Şeref MALKOÇ’un konuşmasının ardından akademik yükselme ve yayın teşvik ödülleri merasimine geçildi. Programın bu aşamasında profesör, doçent ve yardımcı doçent unvanını kazanan öğretim üyelerine akademik giysileri giydirildi. Programda ayrıca 2016 yılında gerçekleştirdikleri bilimsel yayınlarla derece alan ve teşvik almaya hak kazanan öğretim elemanlarına plaketleri ve teşekkür belgeleri protokol üyelerince verildi.

Akademik Yükselme, Ödül ve Teşvik Töreni Artvin Belediyesi Minikler Halk Oyunları Ekibinin halk oyunları gösterileri ile sona erdi. 

 

 

 

 

14 Nisan 2017 Cuma