Artvin Çoruh Üniversitesi

Fidanlık ve Sera

FİDANLIK

Üniversitemiz bünyesinde Orman Fakültesi ile Orman Bölge Müdürlüğü arasında imzalanan bir işbirliği protokolü çerçevesinde ortaklaşa kullanılan fidanlık modernize edilerek ve tam donanımlı bir araştırma serası da eklenerek yerleşke içerisinde yeni yerine 2011 yılı sonbaharında kurulmuştur. Yeni kurulan bu fidanlık ve seraların daha verimli bir şekilde kullanılması, özellikle araştırma serasının kullanımının araştırma amaçlı planlaması ve koordinasyonu, Orman Fakültesi ve Orman Bölge Müdürlüğü ile işbirliği içerisinde Ormancılık Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından sağlanacaktır. Fidanlıklar emek yoğun çalışma gerektirmektedir ve şu ana kadar iş gücü desteğini Orman Bölge Müdürlüğü sağlamıştır. Gelecekte de aynı işbirliğinin devam ettirilmesi planlanmaktadır.

Gelecekte fidanlığın gelişmesine paralel olarak üretilecek fidan satışlarından Üniversiteye ek gelir sağlanması mümkün olacaktır.

 

SERA

Ayrıca orman ağacı ve süs bitkisi fidanları dışında, Orman Fakültesinde bulunan Doku Kültürü Laboratuarı ve Sera kullanılarak ekonomik önemi olan tıbbi ve aromatik bitkiler üretilerek uygun fiyatlarla olarak halka satılabilecektir.