Artvin Çoruh Üniversitesi

2016-2017 Yılı

 

Bahar Şenlikleri Satranç Turnuvası

   Üniverstemizde bu yıl 8.si düzenlenen Bahar Şenlikleri kapsamında  Satranç Turnuvası düzenlendi.

  Başhakemliği Öğr. Gör. Turan AKSAKAL, Hakemlikleri ise Salih KAMAR, Duygu KUMAŞ, Çiğdem AYDIN, Gizem ERDEM, Murat ACAR, yaptılar

Turnuva sonucunda Erkekler Kategorisinde İlk 3 derece şu şekilde oluştu.

Sıralama

Adı Soyadı

Fakülte-Bölüm-Sınıf

1

İbrahim Sami TURAN

Sağlık Bilimleri Fakültesi-Diyetetik-3

2

Mehmet ALICI Eğitim Fakültesi-Sosyal Bilgiler Öğrtm-3

3

Ferhat BAĞCI

Fen Bilgisi Öğretmenliği-1

Turnuva sonucunda Bayanlar Kategorisinde İlk 3 derece şu şekilde oluştu.

Sıralama

Adı Soyadı

Fakülte-Bölüm-Sınıf

1

Kübra ÇELİK

 Eğitim Fakültesi-İlk.Mat.Öğretmn-2

2

Şeyma POLAY

Eğitim Fakültesi-Fen Bilgisi Öğrtm-2

3

İlayda AÇIK

Sağlık Bilimleri Fakültesi-Hemşirelik-2

  

 

************************************************************************

 

Satranç Topluluğu Yönetim Kurulu ve Üniversitemiz Satranç Takımı olarak Rektörümüzü Ziyaret Ettik.

Topluluk Akademik Danışmanı Öğr. Gör. Turan Aksakal ve topluluk yönetim kurulu ve Satranç Takımımız ziyarette, Satranç Topluluğu tarafından gerçekleştirilen ve gerçekleştirilmesi düşünülen etkinlikler hakkında bilgiler aktardı. Rektörümüz Prof. Dr. Fahrettin Tilki de, satranç turnuvalarında Üniversitemizi başarıyla temsil eden Satranç Topluluğuna her türlü desteğin sağlanacağını belirtti.

*************************************************************************

 

 

Üniversitelerarası Türkiye Satranç Şampiyonası Antalya Kemer’de yapıldı.

Üniversite Sporları Federasyonu ve Satranç Federasyonu İşbirliği içinde 06-11 Nisan 2017 tarihleri arasında Antalya-Kemer-Kiriş’te Üniversitelerarası Türkiye Satranç Şampiyonası yapıldı.

Kızlar kategorisinde 47 üniversite 111 kız sporcu, erkekler kategorisinde ise 79 üniversite 373 erkek sporcu ile şampiyonaya katıldı.

Satranç Antrenörü Öğr.Gör. Turan AKSAKAL yönetiminde 3 erkek ve 5 kız sporcudan oluşan Artvin Çoruh Üniversitesi Satranç Takımı da bu şampiyonada üniversitemizi temsil ettiler.

Dünyadaki en büyük satranç ünvanı olan Dünya Büyük Usta (GM) ünvanlı erkek sporcular ile Fide Bayan Usta (WFM) ünvanlı kız sporcular ile Azerbaycan ve Mısır gibi ülkemiz vatandaşı olmayan ama ülkemizdeki üniversitelerde okuyan sporcuların katıldığı şampiyonada Üniversitemiz Kız takımı; kız takımı sıralamasında 47 üniversite arasında 13. Olarak büyük bir başarıya imza attı. TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nin 12 galibiyet 2 beraberlik 4 mağlubiyetle 1. Olduğu sıralamada üniversitemiz kız takımı şampiyon takımdan sadece 2 galibiyet 1 beraberlik eksiği ile; yani 10 galibiyet 1 beraberlik 7 yenilgi ile 12. Sıradaki üniversite ile aynı puanla 13. Sırada yer aldı. Erkekler takım sıralamasında 79 üniversite arasında 73. oldu.

Kız satranç takımı Sporcularımız
Adı Soyadı Fakülte Bölüm
Emine Nursel KONAL Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik
Yasemin ÇAL Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik
Merve SAYIN Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik
Gülşen ŞENBAŞ Eğitim Fakültesi İlköğr. Matematik Öğretmenliği
Kübra ÇELİK Eğitim Fakültesi İlköğr. Matematik Öğretmenliği

Erkek satranç takımı Sporcularımız
Adı Soyadı Fakülte Program
İbrahim Sami TURAN Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik
Mehmet Yaşar ÖZDEMİR Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik
Alperen TAVŞAN Meslek Yüksekokulu İç Mimarlık

 

****************************************************************

 

 

 

 

Erzurum Atatürk Üniversitesi Satranç Kulübü Sportif Ziyaretimiz

     Satranç Topluluğumuz Atatürk Üniversitesi Satranç Kulübü ile Sportif Amaçlı bir araya geldi.

    Üniversitemiz Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Satranç Topluluğu 25 Mart 2017 tarihinde Atatürk Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Satranç Kulübüne sportif amaçlı ziyarette bulundu.

    Atatürk Üniversitesi Satranç Kulübü Akademik Danışmanı Uzm. Deniz İPEKTEN, Kulüp Öğrenci Başkanı Giorgi Sulukhia ve kulüp üyeleri sporcu arkadaşlarımızı çok sıcak bir ortamda karşıladılar ve çok güzel misafirperverliklerini gösterdiler. Satranç Kulübü odasında gerçekleşen görüşmede iki üniversitenin satranç sporcuları dostluk müsabakası şeklinde düzenlenen 25’er dakikalık maçlar yaptılar. Toplam 24 maçın oynandığı ziyarette kazanan elbetteki dostluk oldu.

    6-12 Nisan 2017 tarihleri arasında Antalya Kemer’de Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu tarafından düzenlenecek olan Üniversiteler arası Türkiye Satranç Şampiyonasına Atatürk Üniversitesi 7 erkek sporcu ile, Artvin Çoruh Üniversitesi ise 5 kız, 3 erkek sporcu ile katılacak. Türkiye şampiyonası öncesinde iki üniversitenin sporcuları arasında yapılan satranç müsabakası güzel bir hazırlık çalışması oldu.

    Ziyaret sırasında gerek akademik danışmanlar gerekse topluluk/kulüp başkanları ve üyeleri karşılıklı çok güzel iletişimde bulundular ve bundan sonraki zamanlarda da bu şekilde karşılıklı görüşmelerin devam etmesi kararlaştırıldı.

   Satranç oyunlarının bitimini müteakip Atatürk Üniversitesi Satranç Kulübü oyuncusu Cüneyt ŞEKER’in mükemmel rehberliğinde Palandöken Kayak Tesisleri, Aziziye ve Mecidiye Tabyaları gezildi. Sporcularımız Aziziye Tabyalarında kısa süreli satranç oyunu oynadılar. Devamında Erzurum Şehrinin tarihi ve turistik yerlerini ziyaret eden sporcularımız güzel bir günün ardından Artvin’e döndüler.

***********************************************************************

KAMPÜSTE AÇIK ALAN SATRANCI ETKİNLİĞİMİZ

Artvin Çoruh Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Satranç Topluluğu olarak 19 Mart 2017 Pazar günü "Kampüste Açık Alan Satrançı Etkinliği"mizi gerçekleştirdik.

Saat 13.00-17.00 arasında gerçekleşirdiğimiz etkinliğimize Sağlık Kültür ve Spor Dairesi Başkanımız Sayın Kaya ERDEM, Topluluk Akademik Danışmanımız Sayın Öğr. Gör. Turan AKSAKAL, Türkiye Satranç Federasyonu Artvin İl Temsilci Yardımcısı Sayın Saffet ÇAKMAK, topluluk yönetim ve denetim kurulu üyeleri, topluluk üyelerimiz, satranç sever arkadaşlarımız katıldı. Güneşli ve güzel bir havada gerçekleştidiğimiz bu etkinliğimizde yaklaşık 80 arkadaşımızla Seyitler Kampüsümüzdeki Havuzlar Sosyal Alanında çok güzel vakit geçirdik. Açık alanda doğa ile iç içe ortamda satranç oyunu oynamanın keyfini yaşadık. Ve yeni etkinliklerde buluşmak üzere günümüzü tamamladık.

 

 

 

 

 

Satranç Topluluğumuz tarafından “Zeki Hamleler-7” Satranç Turnuvası yapıldı.

      Üniversitemiz Satranç Topluluğu tarafından 26-27 Kasım 2016 tarihlerinde Şehir Yerleşkesi Öğrenci Yemekhanesinde üniversite öğrencilerimiz katıldığı “Zeki Hamleler-7 Satranç Turnuvası” yapıldı.

       Erkekler kategorisinde 23 erkek sporcu, Bayanlar Kategorisinde 15 bayan sporcu olmak üzere toplam 38 sporcunun katıldığı turnuvada hakemliği Satranç Federasyonu İl Temsilcisi Saffet ÇAKMAK ve Satranç Topluluğu Akademik Danışmanı Öğr. Gör. Turan AKSAKAL yaptılar.

     Turnuvanın ilk gününde 4 tur, ikinci gününde 3 tur şeklinde yapılan maçlarda süre her bir oyuncu için 45 dakika olarak verildi. Bazı maçlarda oyuncular sürenin bitmesi ile maçlarını kaybederken dikkatsizlik sonucu dokunulan taşın oynanma zorunluluğu nedeniyle bazı oyuncular da hatalı hamleleri için büyük üzüntüye kapıldı.

    

Turnuva sonucunda Erkekler Kategorisinde İlk 3 derece şu şekilde oluştu.

Sıralama

Adı Soyadı

Fakülte-Bölüm-Sınıf

1

İbrahim Sami TURAN

Sağlık Bilimleri Fakültesi-Beslenme ve Diyetetik-3

2

Cihat ASMA Eğitim Fakültesi-Sınıf Öğretmenliği-2

3

Salih KAMAR Eğitim Fakültesi Fen Bilgisi Öğretmenliği-4

Erkeklerde 4.Burak Alperen AKSAKAL, 5. Alahattin ÜNVER, 6. Enes HANEDAR, 7. Mehmet ALICI, 8. Münir IBAVİ, 9. M.Yaşar ÖZDEMİR, 10. Turgut DEMİRCİK oldu

 

Turnuva sonucunda Bayanlar Kategorisinde İlk 3 derece şu şekilde oluştu.

Sıralama

Adı Soyadı

Fakülte-Bölüm-Sınıf

1

Gülcan ŞAHİN

Meslek Yüksekokulu-Acil ve İlkyardım İÖ.-2

2

Kübra ÇELİK Eğitim Fakültesi İlköğr. Matemarik Öğrtm.-2

3

Nesime EROĞLU Meslek Yüksekokulu-Acil ve İlkyardım İÖ.-2

Kızlarda 4. Bedriye ERİTMEZ, 5. Gülşen ŞENBAŞ, 6. Şeyma POLAT, 7. Leyla ÖZTOPRAK, 8. Tansel ÇETİN, 9. Vahide YILDIRAN, 10. Arife İlayda AÇIK oldu.

      Dereceye giren sporculara madalyaları Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Şube Müdürü Recep ERDEM, Satranç Federasyonu Artvin İl Temsilcisi Saffet ÇAKMAK, Satranç Topluluğu Akademik Danışmanı Öğr. Gör. Turan AKSAKAL ve Satranç Topluluk Başkanı Salih KAMAR tarafından verildi.