Artvin Çoruh Üniversitesi Senatosundan İsrail'e Kınama

15 Mayıs 2018, Salı 538

BASIN AÇIKLAMASI

Artvin Çoruh Üniversitesi Senatosu, "Filistin Özel" gündemiyle 15.05.2018 tarihinde toplandı. İsrail'in Filistin halkına yönelik insanlık dışı saldırılarını kınayan Üniversite Senatosu, Rektör Prof. Dr. Fahrettin Tilki’nin başkanlığındaki toplantısında bir bildiri yayımladı. Bildiride şu ifadelere yer verildi:

Amerika Birleşik Devletleri uluslararası hukuk, BM kararları ve tarihi ve sosyal gerçekleri görmezden gelip, Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararı almak suretiyle Ortadoğu’da istikrarsızlık ve kaosa davetiye çıkarmış, terör devleti İsrail’i katliama sevk etmiştir. Bu meşum kararın Nekbe/Felaket gününün 70. yıldönümüne getirilmesi, olayın ne kadar büyük tahrik ve provokasyon boyutu içerdiğini gözler önüne sermektedir.

Batılı ülkelerin, özellikle de İslam dünyasının yetmiş yıldır Filistin’de planlı bir şekilde devam eden bir soykırıma ortak ve güçlü bir tepki vermemesi, insanlık adına son derece üzüntü ve kaygı vericidir. Öte yandan, Birleşmiş Milletlerin, aleyhte onlarca karar olmasına rağmen bilinçli soykırım politikasına devam eden İsrail yönetimine karşı hiçbir yaptırım uygulamaması da dünya barışını tehdit etmektedir.   

21. Yüzyılın ilk çeyreğinde ve Haçlı zihniyeti içinde yürütülen katliamın faillerini ve ortaklarını lanetliyoruz. Masum Filistin halkının haklarının Siyonist devlet tarafından on yıllardır sürekli olarak ihlal edilmesi, en temel özgürlüklerinden mahrum bırakılması ve son olarak bu katliama cüret etmesi karşısında insanlığın, gür bir sesle ve topyekûn biçimde, dur dememesi kabul edilebilir bir durum değildir.

Tarih bu günleri kara bir leke olarak yazacaktır. Filistin halkı meşru müdafaa hakkına sahiptir. İşgalci konumundaki İsrail ve hamisi ABD Ortadoğu’da mazlum insanlara karşı şiddet kullanmak suretiyle devlet terörü işlemişlerdir. Birleşmiş Milletler ve Lahey Uluslararası Ceza Mahkemesini göreve davet ediyor, eğer uluslararası hukuk varsa ve insanlık bir nebze vicdan sahibiyse, bu kurumların Trump ve Netanyahu aleyhine derhal soruşturma açarak, gereğini yapmalarını bekliyoruz.

Artvin Çoruh Üniversitesi Senatosu olarak masum ve mazlum Filistin halkına başsağlığı dilerken, sadece vatanlarını ve namuslarını savunurken şehit düşen kardeşlerimizin değil hukukun da katledildiğini tüm dünyanın er geç anlayacağını düşünüyoruz. Siyonist İsrail Devleti tarafından Filistin halkına yönelik olarak gerçekleştirilen katliamları şiddetle kınıyoruz.