Kamuoyu Duyurusu

07 Aralık 2017, Perşembe 1171

Rektörümüz Prof. Dr. Fahrettin Tilki'nin  ABD’nin, Kudüs’ü İsrail’in Başkenti Olarak Tanıma Girişimi Nedeniyle Yayınladığı Basın Açıklaması

Sadece Müslümanlar için değil, tüm semavi dinlerin kutsal şehri olarak kabul edilen Kudüs’ün, Birleşmiş Milletler Kararları dahil bir çok uluslararası antlaşmanın hiçe sayılarak statüsünün değiştirilip İsrail’in başkenti yapılması çabaları bölge ve dünya barışını büyük bir kaosa sürükleyecek haksız bir girişimdir. Ecdadımızın hâkimiyeti altında asırlar boyu en huzurlu, en müreffeh dönemini yaşayan Kudüs, büyük bir haksızlık ve uluslararası hukuk ihlali ile baskı altına alınmaya çalışılmaktadır. 

İsrail ve destekçisi ABD’nin Harem-i Şerif’in kutsiyetine saygı göstermesi insani ve hukuki bir yükümlülük olup, dünyanın her yerinden ve her dinden vicdan ve akıl sahibi insanlar alınan bu gayri meşru kararı meşru bulmayacaktır.

ABD Yönetimi’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdığı ve İsrail’deki Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıyacağı yönünde yaptığı hukuksuz açıklamayı endişeyle karşılıyor ve alınan haksız, gayri adil, uluslararası hukuk ve BM kararlarının açık ihlali olan bu kararı kınıyoruz. 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.