"Artvin Bilimle Şenleniyor - Çocuk Üniversitesi 2021" Tamamlandı

17 Haziran 2021, Perşembe 621

Üniversitemiz tarafından düzenlenen TÜBİTAK destekli “Çocuk Üniversitesi 2021, 16-19 Haziran 2021 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

“Artvin Bilimle Şenleniyor" temasını kullanan ve 4 gün süren Çocuk Üniversitesi, il ve ilçelerden farklı yaş gruplarındaki çocuklara eğitim-öğretim ve sosyo-kültürel aktivite hizmetleri sundu.

Programın Üniversitemiz Merkez Yerleşkesinde düzenlenen açılış töreninde konuşan Üniversitemiz Eğitim Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi ve Proje Yürütücüsü Doç. Dr. Seydi Ahmet Satıcı, projedeki amaçlarının çocuklara bilimi sevdirmek, bilimsel ve analitik düşüncenin genç zihinlerde temellerini atmak, fizik ve matematik ile ilgili gündelik hayatta karşılaştığımız durumlara karşı merak uyandırmak, olası sorunlara çözümler üretmek ve bilimi günlük hayatta kullanılabilir kılmak olduğunu söyledi.

Projenin TÜBİTAK tarafından desteklendiğini dile getiren Doç. Dr. Satıcı, "Proje paydaşlarımız arasında İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü ve Artvin Ticaret Sanayi Odası bulunuyor. 4 gün sürecek etkinliğimize 800’ün üzerinde çocuk katılacak." dedi.

Proje kapsamında projede okul öncesi, ilkokul ve ortaokul öğrencileri ile öğretmenler ve ebeveynlere yönelik çeşitli etkinlikler planladıklarını aktaran Doç. Dr. Satıcı, "2019’da hazırladığımız projemizi TÜBİTAK'a sunduk ve kabul edildi. 2020'de salgın nedeniyle Çocuk Üniversitesi etkinliklerini gerçekleştiremedik. Bu yılki programda doğa bilimleri, mühendislik ve teknoloji, tıbbi bilimler, tarımsal bilimler ile sosyal ve beşeri bilimler kapsamında 128 farklı etkinliğe yer veriliyor” diye konuştu.

41 öğretim elemanı, 9 öğretmen ve 69 lisans öğrencisinin projede görev aldığını kaydeden Doç. Dr. Seydi Ahmet Satıcı, görevliler gözetiminde hazırlanan stantlardaki farklı etkinliklerle çocukların yeni şeyler keşfettiklerini ve bir taraftan da eğlenerek güzel zaman geçirdiklerini ifade etti.

Etkinliğe çocuklar ve ailelerinin yanı sıra, Üniversitemiz Rektör Vekili Prof. Dr. Murat Kibar, İl Milli Eğitim Müdürü Fahri Acar, Artvin Ticaret Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Seçkin Kurt, sivil toplum kuruluşlarından davetliler katıldı.