Artvin Çoruh Üniversitesi Ali Nihat Gökyiğit Botanik Bahçesinin Temeli Fidanla Atıldı

23 Ağustos 2019, Cuma 2257

Üniversitemiz bünyesinde kurulan Ali Nihat Gökyiğit Botanik Bahçesinin temel atma töreni, 23 Ağustos 2019 Cuma günü atıldı. “Botanik Bahçesi” ismine yakışır bir şekilde temel atma töreninde beton dökme yerine “yeşili koruma ve yaşatma” ilkesi gereğince fidan dikme etkinliğine yer verildi.

Üniversitemiz Ali Nihat Gökyiğit Botanik Bahçesinde gerçekleştirilen programa, Artvin Valisi Yılmaz Doruk, eski Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, AK Parti Artvin Milletvekili Av. Erkan Balta, Belediye Başkanı Demirhan Elçin, Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Dr. İsrafil Kışla, Ali Nihat Gökyiğit Vakfı (ANG Vakfı) Başkanı Ali Nihat Gökyiğit, Rektörümüz Prof. Dr. Fahrettin Tilki, ANG Vakfı yöneticileri, İl Müdürleri, Gürcistan Ulusal Botanik Parkı yetkilileri, Üniversitemiz Orman Fakültesi akademisyenleri ve davetliler katıldı.

 

Prof. Dr. Fahrettin Tilki: “Botanik Bahçesi, Kente ve Bölgeye Değer Katacak Bir Projedir”

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Rektörümüz Prof. Dr. Fahrettin Tilki, Üniversitemiz Ali Nihat Gökyiğit Botanik Bahçesinin hem Üniversitemiz hem de Artvin için bir ilk olma özelliğini taşıdığını bildirdi. Botanik Bahçesinin, ülkemizin en zengin bitki çeşitliğine sahip Artvin'de gerek biyoçeşitliliğin korunması gerekse kentin tanıtımına yapacağı katkılar nedeniyle önemli bir proje olduğuna dikkat çeken Rektörümüz Prof. Dr. Fahrettin Tilki, “Bugün burada, Üniversitemiz Ali Nihat Gökyiğit Botanik Bahçesi Projesini hayata geçirmenin heyecanını yaşıyoruz. Artvin Çoruh Üniversitesi Ali Nihat Gökyiğit Botanik Bahçesi, biyoçeşitliliğin ve endemik ve tehlike altında olan bitki türlerimizin korunması  ve  ormancılık alanlarında akademik çalışmaların desteklenmesi açısından kentimize ve bölgemize değer katacak bir projedir. Bu projenin gerçekleşmesinde Üniversitemize maddi ve manevi destek sağlayan Sayın Ali Nihat Gökyiğit beyefendiye ve botanik bahçesi alanının üniveriteye kazandırılmasında ve projenin her aşamasında bizlere destek olan Sayın Dr. İsrafil Kışla’ya ve Artvin Milletvekili Sayın Erkan Balta'ya şükranlarımı sunuyorum. Ayrıca bizlere destek olan Artvin Valiliğine, ilimiz kamu kurum ve kuruluşlarına, üniversitemiz akademik ve idari çalışanlarına ve botanik bahçesinin bugünkü kuruluş aşamasında emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi.

ANG Vakfı Başkanı Artvinli İşadamı A. Nihat Gökyiğit ise böylesi bir projeye destek olarak hem üniversitemize, hem kente hem de yeşilin yaşatılmasına ve korunmasına katkıda bulunmaktan mutluluk duyduğunu ifade etti.

 

 

Başdanışman Dr. İsrafil Kışla; “Tıbbi Arotamik Bitkilerle İlgili Bilimsel Çalışmalar Desteklenmelidir”  

Projenin hayata geçirilmesinde her türlü desteği sağlayan Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Dr. İsrafil Kışla da, botanik bahçesinin ülkemiz adına önemli yenilikleri barındıracağını söyledi. Dr. İsrafil Kışla, tıbbi aromatik bitkilerle ilgili bilimsel çalışmaların teşvik edilmesi ve yoğunlaştırılması gerektiğini ve böylelikle ülkemize katma değer kazandırılacağını vurguladı.

Bu proje ile kentin büyük bir hayalinin gerçekleşeceğine dikkat çeken Dr. İsrafil Kışla, Artvin’in kendi dinamiklerini kullanarak kalkınması gerektiğini kaydetti. Bu kapsamda son iki yılda 7 çalıştay yaptıklarını, bu çalıştaylar neticesinde bitki çeşitliliğine dayalı bitkisel üretim, arıcılık, su ürünleri, turizm gibi bazı konuların kentin kalkınmasında ön plana çıktığını dile getiren Dr. Kışla, “Artvin’e küçük ölçekli yatırımlarla da olsa birlikte bir şeyler yaparsak, bu kent kendi dinamikleriyle işsizliği ve göçü önleyebilir. Hatta kente geri dönüş sürecini başlatabilir” dedi.

 

 

Prof. Dr. Özgür Eminağaoğlu: “Botanik Bahçesi Çok Yönlü Kazanımları Beraberinde Getirecektir”

Botanik Bahçesi Müdürü Üniversitemiz Orman Fakültesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Özgür Eminağaoğlu ise, Artvin Çoruh Üniversitesi Ali Nihat Gökyiğit Botanik Bahçesi hakkında bilgilendirme sunumu gerçekleştirdi.

Prof. Dr. Özgür Eminağaoğlu, Botanik Bahçesinin endemik tür çeşitliliği ve bitki taksonu yönünden ülkemizin en zengin ili olan Artvin’in bu bitki zenginliğinin korunmasına yönelik önemli bir proje olduğuna dikkat çekti.

Artvin’de son dönemlerde endüstriyel faaliyetlerin hız kazanması nedeniyle kentin doğal bitki örtüsünün olumsuz etkilendiğini bildiren Prof. Dr. Özgür Eminağaoğlu, “Artvin, sadece endemik bitkilere değil nesli tükenmekte olan türlere de ev sahipliği yapmaktadır. Bu bağlamda çevresel faktörlerden dolayı tehdit altında olan türler ile nesli tükenmekte olan türler, öncelikle uygulama seralarında korumaya alınacak, akabinde Botanik Bahçesine taşınarak türlerin kalıcılığı sağlanacaktır.

Botanik Bahçesi Projesi sadece bitki türlerinin geleceğinin korunmasına değil aynı zamanda kentin turizm faaliyetlerinin desteklenmesine de çeşitli katkılar yapacaktır. Bu projenin tamamlanması ile birlikte vatandaşların gezebileceği, çeşitli rekreatif faaliyetlere katılabileceği bir ortam, kentin hemen yanı başında inşa edilmiş olacaktır. Botanik Bahçesi, hem odunsu bitkileri hem de otsu bitkileri içerisinde barındıracaktır. Bu bağlamda Üniversitemiz Botanik Bahçesi, bitki türü zenginliği açısından ülkemizin ve bölgenin zengin botanik bahçelerinden biri olacaktır.

Tüm bunlara ek olarak, Botanik Bahçesi hem akademisyenler ve araştırmacılar için hem de bu alanda öğrenim görmekte olan öğrenciler için adeta doğal bir laboratuvar ve çalışma ortamı olacaktır.

Botanik Bahçesi Projemizin hayata geçirilmesinde bizlere her türlü desteği sunan ANG Vakfı Başkanı Nihat Gökyiğit beyefendiye, Artvin Valiliğimize, Belediyemize, milletvekillerimize ve Rektörlüğümüze teşekkür ederim” dedi.

Yaklaşık 150 dönümlük araziye yayılan botanik bahçesinde yöresel evler sokağı, etnografik bahçe, sera, tematik bahçe, kafe, gen bahçesi, gül bahçesi, konaklama birimleri, merdiven şelale gibi ünitelerin de yer alacağını belirten Prof. Dr. Eminağaoğlu, bitki türlerinin ise ballı bitkiler, endemik türler, odunsu bitkiler ve tıbbi aromatik bitkiler olarak sınıflandırılacağını bildirdi.

Sunumun ardından Botanik Bahçesinin kurulması ve Üniversitemize kazandırılması yönünde destekçi olan ANG Vakfı Başkanı Nihat Gökyiğit’e plaketini Rektörümüz Prof. Dr. Fahrettin Tilki takdim etti.

Programın akabinde katılımcılar Botanik Bahçesi alanını gezme imkanı buldu.