Rektörümüz Prof. Dr. Bilgin Üniversitemiz Laboratuvarlarında İncelemelerde Bulundu

20 Ocak 2022, Perşembe 326

 

YÖK Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Projesi kapsamında “Tıbbi ve Aromatik Bitkiler" alanında ihtisas üniversitesi seçilen Üniversitemizde yürütülen akademik çalışmalar hakkında bilgi almak amacıyla Rektörümüz Prof. Mustafa Sıtkı Bilgin, Tıbbi Aromatikler ve Bitki Gen Kaynakları Laboratuvarında (TIBMER) incelemelerde bulundu.

Tıbbi-aromatik kaynaklarımızdan sürdürülebilir fayda elde etmek için mevcut tür zenginliğinin koruma-kullanma dengesi gözetilerek değerlendirilmesi ve biyolojik aktivite (antioksidan, antimikrobiyal, antikanserojen gibi) araştırmaları üzerine yoğunlaşan laboratuvar faaliyetlerini değerlendiren Rektörümüz Prof. Dr. Bilgin, Üniversitemizde yürütülen çalışmaların bitki kaynaklı ilaç, gıda ve kimya endüstrisinde uluslararası düzeyde ülkemizin daha rekabetçi bir konuma gelmesine ve bitki gen kaynaklarımızın gelecek nesillere güvenli bir şekilde aktarılmasına katkı sağlayacağını söyledi.

Üniversitemiz Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Aydın Tüfekçioğlu, Prof. Dr. Mehmet Ersoy ve Prof. Dr. Murat Kibar ile Genel Sekreter Dr. Öğr. Üyesi Muhammed Ardıç’ın da hazır bulunduğu programda Tıbbi Aromatik Bitkiler İhtisaslaşma Koordinatörü Doç. Dr. Mustafa Kemal Gümüş, TIBMER Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Demiralay ve BİLTEKMER Müdürü Doç. Dr. Emrah Peşman şu ana kadar yürütülen çalışmalar ve projeler ile gerçekleştirilmesi planlanan faaliyetler hakkında bilgiler aktardı.