Tıbbi Aromatik Bitkiler İhtisaslaşma Projeleri Değerlendirme Toplantısı Üniversitemizde Gerçekleştirildi

21 Ocak 2022, Cuma 805

Tıbbi Aromatik Bitkiler İhtisaslaşma Projeleri 2022 Yılı Değerlendirme Toplantısı 21 Ocak 2022 Cuma günü Üniversitemizde düzenlendi. Artvin Valisi Yılmaz Doruk, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Dr. İsrafil Kışla, Artvin Milletvekili Erkan Balta, Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin, AK Parti İl Başkanı Fatih Tahtalı, il protokolünden davetliler ve Üniversitemiz Tıbbi Aromatik Bitkiler İhtisaslaşma Koordinatörlüğü üyelerinin yer aldığı toplantıda Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin Üniversitemizin tıbbi aromatik bitkiler alanında yürüttüğü çalışmalar ve geleceğe dönük projeler hakkında bilgilendirmelerde bulundu. 
Artvin Çoruh Üniversitesi YÖK Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Projesi kapsamında “Tıbbi ve Aromatik Bitkiler” alanında ihtisas üniversitesi olarak seçildiğini belirten Rektörümüz Prof. Dr. Bilgin, “Üniversitemiz, ülkemizin “yeşil kalkınma” hedefi doğrultusunda tıbbi aromatik bitkiler alanında akademik çalışmalara hız kazandırmıştır. Bu bağlamda “Tıbbi Aromatik Bitkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi” ve “Tıbbı Aromatik Bitkiler İhtisaslaşma Koordinatörlüğü” bünyesinde tıbbi aromatik bitkilerden organik kimya, ilaç sanayisi ve kozmetik sektöründe kullanılabilecek ürünlerin elde edilmesi için 9 proje hazırlanmış, bu projeler Cumhurbaşkanlığı tarafından kabul edilmiştir. Tıbbi-aromatik kaynaklarımızdan sürdürülebilir fayda elde etmek; mevcut tür zenginliğini koruma-kullanma dengesi gözeterek değerlendirmek; kent, bölge ve dolayısıyla ülke ekonomisine yeni girdiler oluşturmak “ihtisas üniversitesi” olarak bizim asli vazifelerimizdendir. Bu meyanda tıbbi aromatik bitkilerin antioksidan, antimikrobiyal, antikanserojen gibi biyolojik aktivite araştırmalarının yapılması Üniversitemiz laboratuvarlarının öncelikli uygulamaları arasındadır. Bugüne kadar gelinen süreçte Üniversitemizde tıbbi aromatik bitkiler alanında uzman bir ekip tarafından Üniversitemizin ve kentin marka değerini yansıtabilecek kozmetik ürünlerin üretimi başlatılmıştır. Yöreye has bitkilerden doğal özüt elde edilmiş ve bu özüt kolonya, esans ve parfüm gibi sıvı kozmetikler ile sabun ve el kremi gibi katı ürünlerde kullanıma uygun hale getirilmiştir. Aynı zamanda ahşap malzemelerin korunmasına yardımcı olacak doğal ve sağlıklı koruyucu özüt yine Üniversitemizde yürütülen laboratuvar çalışmaları neticesinde elde edilmiştir. Özet olarak ilimizde tıbbi aromatik bitki üretiminin geliştirilmesi ve yüksek katma değerli ürünlerin elde edilmesi ilimiz ve ülkemiz ekonomisi açısından çok önem taşımaktadır.” dedi.
Botanik Bahçesi Kentin Marka Değeri ve Vitrini Hâline Gelecektir
Üniversitemizde yürütülmekte olan Ali Nihat Gökyiğit Botanik Bahçesi Projesi hakkında da değerlendirmelerde bulunan Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin, “Botanik Bahçesi Artvin’in bitki tür çeşitliliğinin korunması, sürekliliğin sağlanması ve bitki türlerine yönelik araştırma ortamı oluşturması bağlamında önemli bir roller üstlenmektedir. Bu projenin tamamlanması yönündeki çalışmalarımız hızla devam etmektedir. Botanik Bahçesi Artvin için yeni bir vitrin oluşturacak ve kentin marka değeri hâline gelerek kent ve bölge turizmine dinamizm kazandıracaktır.” diye konuştu. 
Toplantıda Üniversitemiz Tıbbi Aromatik Bitkiler İhtisaslaşma Koordinatörlüğü heyeti tarafından devam etmekte olan projelerin içeriği ve bu projelerden beklentiler hakkında katılımcılara bilgiler aktardı.
Toplantının ardından katılımcılar Üniversitemiz Tıbbi Aromatik Bitkiler ve Bitki Gen Kaynakları Laboratuvarını gezme imkânı buldu. Program ikramın ardından sona erdi.