Üniversitemizde Akademik Yükseltme ve Ali Nihat Gökyiğit Akademik Teşvik Ödül Töreni Düzenlendi

15 Haziran 2021, Salı 1006

Artvin Çoruh Üniversitesi’nde 14 Haziran 2021 Pazartesi günü “Akademik Yükseltme ve Ali Nihat Gökyiğit Akademik Teşvik Ödül Töreni” düzenlendi. Üniversitemiz Nihat Gökyiğit Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilen programda, 2021 Yılı Nihat Gökyiğit Bilimsel Bilimsel Yayın Teşvik Ödülleri esaslarınca Üniversitemizde yapılan puan sıralamasına göre ilk üçte yer alan akademisyenlere teşvik ödülleri verilirken, akademik unvan yükseltmiş öğretim üyelerine akademik giysileri giydirildi.

Programa Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin, Baro Başkanı Ayla Varan, Cumhuriyet Başsavcısı Vekili Aydın Erkek, İl Emniyet Müdürü Vekili Nursal Körükçü, Ali Nihat Gökyiğit Vakfı Temsilcisi Mehmet Ali Bayrak, kurum müdürleri ve Üniversitemiz personeli katıldı.

Prof. Dr. Murat Kibar: “Artvin Çoruh Üniversitesi ilimizin kültürel, ekonomik, bilimsel alanda gelişmesine ciddi katkılar yapan bir bilim yuvasıdır.”

Programın açılış konuşmasını Üniversitemiz Rektör Vekili Prof. Dr. Murat Kibar gerçekleştirdi. Konuşmasına “Üniversitemizin kuruluş aşamasından itibaren bugüne kadar gelmesinde büyük emekleri olan üniversitemizin tüm yöneticilerine, tüm akademik ve idari personelimize, katkı sağlayan Artvin’imizin tüm kamu kurum ve kuruluşlarına, siyasilerimize, üniversitemize ayni ve nakdi yardımda bulunan,  işadamlarımıza teşekkür ederim” diyerek başlayan Prof. Dr. Kibar, Artvin Çoruh Üniversitesi’nin kurulduğu günden itibaren ilimizin kültürel, ekonomik, bilimsel alanda gelişmesine ciddi katkılar yapan ve yapmaya devam edecek olan bir bilim yuvası olduğuna dikkat çekti.

Üniversitemizde yapılan ve devam etmekte olan akademik çalışmalar ve bilimsel projelerle ilgili özet bilgiler aktaran Prof. Dr. Murat Kibar, “Google Schoolar İndeksinin yapmış olduğu üniversite başarı sıralamasına göre Üniversitemiz Orman Fakültesi Orman Mühendisliği bölümü bilimsel çalışma ve atıf sıralaması bakımından ülkemizdeki orman fakülteleri arasında birinci sırada yer almıştır. Üniversitemizde Tıbbi Aromatik Bitkilerden ahşap malzemenin korunmasına yönelik özüt elde edilmiştir. Bu bitkilerden hijyen gerektiren ortamlarda, hastanelerde, eczanelerde vb. alanlarda kullanılması için çalışmalar devam etmektedir. Üniversitemiz ayrıca eşitlikçi personel alımı kriterlerine göre fırsat eşitliği sağlayan bir üniversite olarak gösterilmiştir” ifadelerine yer verdi.

Bulunduğu konum itibariyle Kafkasya sınırına en yakın üniversite olan Artvin Çoruh Üniversitesi’nin Kafkasya bölgesi ile etkileşimini arttırarak ülkeler arası bilimsel ve kültürel bir köprü vazifesi üstlenmeyi hedeflediğini belirten Prof. Dr. Murat Kibar, “Bu doğrultuda Uluslararası Kafkasya Kongresi, Kafkasya bölgesi üniversiteleri ile olan ikili işbirliği anlaşmalarının desteklenmesi ve mevcut anlaşmalara yenilerinin eklenmesi üniversitemizin öncelikli hedefleri arasında yer almaktadır” diye konuştu.

Rektör Vekili Prof. Dr. Murat Kibar Üniversitemizin akademik birimleri, kent-üniversite etkileşimi kapsamında yürüttüğü hizmet ve faaliyetler, Üniversitemizde TÜBİTAK ve DOKAP’a sunulan projeler ve Üniversitemiz Merkez Kütüphanesi bilgi kaynakları hakkında genel bilgiler aktararak sözlerini tamamladı.

Açılış konuşmasının ardından,  2021 Yılı Nihat Gökyiğit Bilimsel Bilimsel Yayın Teşvik Ödülleri esaslarınca yayın teşvik puanlamasında ilk üçte yer alan öğretim elemanlarına “akademik teşvik ödülleri” protokol tarafından verildi. Programın akabinde Üniversitemizde son iki yıl içerisinde akademik unvan yükselten öğretim üyelerinin akademik giysileri giydirildi. Tören ikramın ardından sona erdi.