Üniversitemizde Tıbbi Aromatik Bitkiler Alanında Multidisipliner Çalışma Sahası Genişletildi; Tıbbi Aromatik Bitkilerden Ahşap Malzemenin Korunmasına Yönelik Özüt Elde Edildi

30 Nisan 2021, Cuma 279

“Tıbbi Aromatik Bitkiler” alanında İhtisas Üniversitesi unvanına sahip Üniversitemiz, İhtisas kapsamında multidisipliner çalışma sahasını genişleterek tarih boyunca çeşitli alanlarda kullanılan bitki yapılarının ahşap endüstrisinde de kullanımına yönelik çalışmalar gerçekleştirmiştir. İnsan hayatının bir parçası hâline gelen ahşap, insan/çevre sağlığı için önem arz etmektedir. Bu nedenle ahşap malzemenin korunması, yeni kullanım alanlarının oluşturulması ve artırılması gibi çeşitli çalışmalar için tıbbi aromatik bitkilerden ekstraktlar (özüt) elde edilmiş; bu işlem sonucunda elde edilen koruyucu ürünün tutunma (emprenye) işleminde başarılı olduğu görülmüştür.

Çalışmalarda aktif rol alan Orman Fakültesi Orman Endüstri Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Şule Ceylan ve Prof. Dr. Hüseyin Peker, Araştırmalar sonucunda elde edilen özüt yapısının özellikle içinde bulunduğumuz koşullar değerlendirildiğinde çok daha fazla önem kazandığını;  insan ve çevre sağlığına ciddi yatırımlar yapılan bu dönemde geliştirilen ürünün hijyen gerektiren ortamlarda, çocuk oyuncaklarında, hastanelerde, eczanelerde ve birçok alanda kullanılabileceğini; yapılacak araştırmalar neticesinde tıbbi aromatik bitkilerde bulunan antioksidan/anti bakteriyel yapının ahşap üzerinde tutunma süresini belirleyeceklerini belirterek Üniversitemizin bilimsel anlamda daha iyi yerlere gelmesi için akademisyenlerimizi daima destekleyen Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin’e teşekkürlerini arz ettiler.