YÖK Bölgesel Kalkınma ve İhtisaslaşma Projesi Üniversiteleri Toplantısı Gerçekleştirildi

15 Nisan 2021, Perşembe 224

“YÖK Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Projesi Üniversiteleri” toplantısı 15 Nisan 2021 Perşembe günü çevrimiçi olarak gerçekleştirildi. YÖK Başkanı Sayın Prof. Dr. Yekta Saraç başkanlığında düzenlenen ve Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin’in de katıldığı toplantıda Yeni YÖK tarafından “Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Projesi”ne seçilen üniversitelerin rektörleri yer aldı.

Toplantıda Bölgesel Kalkınma ve İhtisaslaşma Projesinin üniversiteler ve bulundukları kentler adına önemine dikkat çekildi. Bu proje sayesinde il ve bölge düzeyinde turizmden sanayiye, tarımdan ilaç ve ecza sektörüne kadar birçok alanda gerçekleştirilecek çalışmaların ülkemizin ekonomik kalkınmasına sağlayacağı katkılar ve katma değerler üzerine fikir alışverişi yapıldı.

Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin toplantıda yaptığı değerlendirmede, girişimci ve genç bir üniversite olarak Üniversitemizin akademi ve eğitimde yeni dönemde atacağı adımlarla ilgili kısa bilgiler aktardı.

Üniversitemizin Tıbbi Aromatik Bitkiler alanında ihtisaslaşma projesine seçildiğini hatırlatan Rektörümüz Prof. Dr. Bilgin, bölgede yetişen tıbbi-aromatik bitkilerin sağlık ve kozmetik alanlarında değerlendirilebilmesi için tesis edilen Tıbbi Aromatik Bitkiler Laboratuvarı’nın kentin ve bölgenin marka değeri haline geleceğini ifade etti. Üniversitemizde kurulan ve kentin dokusuna yeni bir renk katması beklenen Ali Nihat Gökyiğit Botanik Bahçesinin kentin turizm potansiyelini pekiştireceğini ve bu sayede bölgenin ekonomik kalkınmasına katma değerler sağlayacağını bildirdi.

Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin toplantıda ayrıca, Artvin Çoruh Üniversitesinin ihtisaslaşma alanı olan Tıbbi Aromatik Bitkiler konusunda daha fazla sayıda TÜBİTAK ve BAP projelerinin hazırlanmasının uygun olacağını sözlerine ekledi.