“YÖK Sanal Laboratuvar Projesi”nin Tanıtımı Yapıldı

“YÖK Sanal Laboratuvar Projesi”nin Tanıtımı Yapıldı

22 Ekim 2020, Perşembe 447

  • ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ, "YÖK SANAL LABORATUVARI" İLE DİJİTAL ORTAMDA DENEY İMKÂNINA KAVUŞUYOR

Dersler için ilk kez sanal laboratuvarlar oluşturuldu

YÖK'te düzenlenen YÖK Sanal Laboratuvarı tanıtım toplantısında konuşan YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, geçen hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın duyurduğu Sanal Laboratuvar Projesi'nin detaylarını açıkladı. Başkan Saraç, Üniversitemizin de dâhil olduğu uygulamanın, 26 Ekim 2020 tarihinden itibaren 18 üniversitenin Fen ve Mühendislik Fakülteleri ile Meslek Yüksek Okullarının çeşitli programlarında öğrenim gören, 15 bin civarındaki öğrencinin hizmetine sunulacağını söyledi. Küresel salgın nedeniyle geçen Mart ayında üniversitelerde uzaktan öğretime geçildiğini ve bununla birlikte laboratuvar uygulamaları gerektiren derslere ilişkin çözümler arandığını belirten Başkan Saraç şunları söyledi: “Bu salgın ortaya çıkmadan önce başlattığımız Yükseköğretimde Dijital Dönüşüm Projesi kapsamında uygulamaya koyduğumuz icraatlarımızın bu dönemde bizlere önemli katkıları oldu. Bu bağlamda değerlendirilebilecek olan YÖK Sanal Laboratuvar Projesi de haziran ayı başında olgunlaştı. İlk aşamada laboratuvar uygulamalarının en yoğun olduğu Genel Kimya ve Genel Fizik laboratuvar derslerini belirledik. YÖK'ün koordinasyonundaki bu projede 11 farklı üniversiteden akademisyenler ve uzmanlar görev aldı. Geçtiğimiz günlerde de YÖK Sanal Laboratuvarına dâhil üniversitelerin operatörlerine ve dersleri verecek öğretim üyelerine gerekli eğitim verildi. Önümüzdeki pazartesi günü yani 26 Ekim 2020 tarihinden itibaren YÖK Sanal Laboratuvar uygulaması ilk aşamada Dijital Dönüşüm Projesinde yer alan 18 üniversitemizin Fen ve Mühendislik Fakülteleri ile Meslek Yüksekokullarının çeşitli programlarında öğrenim gören yaklaşık 15 bin civarındaki öğrencimizin hizmetine sunulacak. Önümüzdeki dönemden itibaren tedrici olarak üniversite sayısını artırmayı planlıyoruz. Ayrıca bu uygulama pandemi dönemiyle sınırlı bir uygulama değil. Bu uygulama, eğitim-öğretimin niteliğini artırıcı ve pandemi sürecinin sonrasında kullanılmak üzere kurguladık.”

Projede 24 Akademisyen Görev Aldı

Sisteme girişlerin e-devlet üzerinden gerçekleştirileceğini ve üniversiteler tarafından kendilerine bildirilen operatörlerin de e-devlet üzerinden sisteme giriş yapmaları konusunda yetkilendirildiğini kaydeden Başkan Saraç, "Bu operatörler üniversitede ilgili dersleri verecek olan öğretim elemanlarının, öğretim elemanları da dersi alacak öğrencilerinin kullanıcı olarak kayıtlarını yapacaklar. Bu projenin kendisi kadar ortaya konuluşu da bizim için çok değerli. Bu proje maalesef artık günümüzde sık görülmeyen 'birlikte iş yapma modeli'nin de güzel bir örneğini sunuyor. YÖK'ün bu projesinin hayata geçmesi için TÜBİTAK büyük bir katkı verdi. Diğer taraftan da farklı üniversitelerden 24 akademisyen de bu projede görev aldı. Bu hocalarımızın katkılarındaki motivasyonları ise sadece mesleklerine verdikleri önem idi. Diğer bir ifade ile akademide hala idealist hocalarımızın da bulunduğunu gösterdiler. Önümüzdeki günlerde de inşallah yükseköğretim sisteminin bütününe şamil 'YÖK Kariyer Liyakat Projesi'ni hayata geçirmeyi planlıyoruz." ifadelerini kullandı. 

Fizik ve Kimya alanlarında toplam 24 deney sanal ortamda yapılabilecek

Projenin detaylarını ve sanal laboratuvarda yapılabilen deneylerin görsellerini paylaşan Prof. Dr. Naci Gündoğan proje kapsamında kimya alanında 6, fizik alanında 4 deneyin tamamlandığını, bu yılın sonuna kadar kimyada 14, fizikte 10 deneyin tamamlanmasının hedeflendiğini; ayrıca sanal laboratuvarda konu anlatımı, deney uygulamaları ve değerlendirme çalışmalarının yer aldığını aktardı.

Projeye Üniversitemizle Birlikte Toplamda 18 Üniversite Dâhil Oldu

YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A Yekta Saraç’ın başkanlığında gerçekleştirilen proje tanıtım toplantısına YÖK Yürütme Kurulu Üyeleri, TÜBİTAK temsilcisi yanında, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Tilki'nin yanı sıra Ardahan Üniversitesi, Bingöl Üniversitesi, Bitlis Eren Üniversitesi, Bursa Teknik Üniversitesi, Erzurum Teknik Üniversitesi, Eskişehir Teknik Üniversitesi, Gümüşhane Üniversitesi, Hakkâri Üniversitesi, Hitit Üniversitesi, Iğdır Üniversitesi, Konya Teknik Üniversitesi, Munzur Üniversitesi, Muş Alparslan Üniversitesi, Siirt Üniversitesi, Şırnak Üniversitesi, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi ve Yozgat Bozok Üniversitesinin rektörleri katıldı.

Rektör Prof. Dr. Fahrettin Tilki: “Üniversitemize hayırlı olsun”

Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Tilki, uygulamanın üniversitelerimize hayırlı olmasını dileyerek YÖK Sanal Laboratuvarı uygulamasının, laboratuvar uygulamaları gerektiren derslerde özellikle pandemi döneminde öğrencilerin daha iyi eğitim almalarına  katkı sağlayacağına inandığını belirterek, projede yer almaktan dolayı mutluluk duyduklarını ifade etti.