Acil Olgulara Yaklaşım Günleri ve Medikal Ralli ile Triaj Tatbikatından Renkli Kareler

Acil Olgulara Yaklaşım Günleri ve Medikal Ralli ile Triaj Tatbikatından Renkli Kareler

30 Nisan 2019, Salı 4085

Artvin Çoruh Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu (SHMYO) organizatörlüğünde 24-25 Nisan 2019 tarihleri arasında “Acil Olgulara Yaklaşım Günleri ve Medikal Ralli ile Triaj Tatbikatı” düzenlenmiştir. Organizasyon Artvin Meslek Yüksekokulu, Trabzon İl Sağlık Müdürlüğü, Artvin İl Sağlık Müdürlüğü, Artvin İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ve Artvin Belediyesi İtfaiye Müdürlüğünün katılım ve destekleri ile gerçekleştirilmiştir.

Organizasyon da  “Paramedik Eğitiminin Tarihçesi/Görev ve Sorumlulukları, Olay Yeri Yönetimi, Acil Olgulara Yaklaşım, Peri-Arrest Ritimlerin Yönetimi, Arrest Ritimlerin Yönetimi, Akut Koroner Sendroma Yaklaşım, Elektrik Çarpmalarına Yaklaşım, Donma Olgularına Yaklaşım, Travma Yönetimi, Hastane Öncesi Acil Bakımda Kullanılan İlaçlar ve Sıvılar” sunumları yapılmıştır. Sunumlar sonrası gerçekleştirilen “FIREMEDIC” Müzikal etkinliği ile sona ermiştir.

25 Nisan 2019 tarihinde “Medikal Ralli” de “Yaşatmak için Yarışacak” medikal ekiplerin kura çekimi ile başlamış olup ardından Medikal Ralli etap kuralları anlatılarak ralliye start verilmiştir. Medikal Ralli “Çocuk İleri Yaşam Desteği, Yetişkin İleri Yaşam Desteği ve Travma Yönetimi” olmak üzere 3 ayrı etaptan oluşturulmuştur. Bu etaplarda 8 ayrı medikal ekip “yarışmak için değil yaşatmak için yarışmışlardır.”

İlk ve Acil Yardım Programı ile Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Programı öğrencileri, parlama, patlama, yangın ve göçük altında sıkışma olaylarında yaralanan çok sayıda hasta/yaralının durumunu değerlendirerek triaj kurallarına uygun şekilde kodlama işlemini gerçekleştirmiştirler. Triaj kodu verilen hastalar paketleme ekipleri tarafından alınarak hastaneye sevk edilmiştir. Öğrencilerimizin gerçekleştirdikleri triaj tatbikatı, olağandışı durumlarda ve afetlerdeki gerçek müdahale uygulamalarını aratmamıştır.

Program sonunda üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Tilki ille birlikte organizasyondaki tüm katılımcılar toplu fotoğraf çektirdiler.

Organizasyona katkı ve katılım sağlayan Üniversitemiz Yönetimine, tüm kurum ve kuruluşlara, akademik ve idari personelimize, öğrencilere ve Artvin halkına teşekkür ederiz.