Rektörler Çalıştayı Tamamlandı

Rektörler Çalıştayı Tamamlandı

18 Aralık 2019, Çarşamba 577

Üniversitelerin ortak sorunlarını belirlemek amacıyla İnönü Üniversitesi'nin ev sahipliğinde ve Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Üyesi Prof. Dr. Muammer Yaylalı'nın Koordinatörlüğünde düzenlenen “Rektörler Çalıştayı” tamamlandı.

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Tilki’nin de katılım gösterdiği çalıştayda Doğu Karadeniz Bölümü, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu üniversitelerinin rektörleri bir araya gelerek, bölgesel sorunları değerlendirdi. Söz konusu üniversitelerin ortak sorunlarını tespit etmeye ve bunlara çözüm önerileri getirmeye yönelik düzenlenen çalıştayda YÖK Üyesi Prof. Dr. Muammer Yaylalı, rektörlerin sunumlar yaparak çalıştaya katkı sunduklarını ve sunumlar sonrasında söz konusu üniversitelerle ilgili verilerin ortaya çıktığını söyledi. Prof. Dr. Yaylalı, rektörlere ve akademik personele uygulanan anketten de önemli bilgiler elde ettiklerini ifade etti. Toplamda 8 bin 600 akademik personele uygulanan anketin: “eğitim-öğretim”, “araştırma-geliştirme”, “üniversitelerin bilinirliği” ve “motivasyon” konularıyla ilgili olduğunu açıklayan Prof. Dr. Yaylalı şunları dile getirdi: “Anketlerin hepsini toplayıp bir rapor haline getirdikten sonra YÖK’de tartışacağız, anketi hangi üniversitede yapıyorsak sadece o üniversitenin rektörü ile paylaşacağız. YÖK Başkanımız, Başkan Vekili ve ben Koordinatör olarak birlikte bu işi yapacağız.”

Çalıştay ile ilgili konuşan İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay ise, 11-12 Aralık tarihleri arasında Doğu Karadeniz Bölümü, Doğu Anadolu ve Güney Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki üniversitelerin rektörlerinin katılımı ve Prof. Dr. Muammer Yaylalı’nın koordinatörlüğünde yürütülen Rektörler Çalıştayı’nın söz konusu üniversitelerin ortak sorunlarını tespit etmeye ve bunlara çözüm önerileri getirmeye yönelik olduğunu söyleyerek YÖK Yürütme Kurulu Üyelerinin ve 38 rektörün Çalıştaya katkı sağladığını belirtti.