Tıbbi Aromatik Bitkiler Yetiştiricilik ve Kozmetik Ürün Oluşturma Eğitimi

26 Temmuz 2023, Çarşamba 488

Artvin Çoruh Üniversitesi Ali Nihat Gökyiğit Botanik Bahçesi Uygulama ve Araştırma Merkezinde ‘Tıbbi Aromatik Bitkiler Yetiştiricilik ve Kozmetik Ürün Oluşturma Eğitimi’ Düzenlendi.


Artvin Çoruh Üniversitesi Ali Nihat Gökyiğit Botanik Bahçesi Uygulama ve Araştırma Merkezi koordinesinde 10-21 Temmuz 2023 tarihleri arasında 30 saat teorik ve 30 saatlik uygulama olmak üzere toplamda 60 saatlik ‘Tıbbi Aromatik Bitki Yetiştiricilik ve Kozmetik Ürün Oluşturma Eğitimi’ düzenlendi.
Programda “Artvin’in Bitki Zenginliği, Tıbbi Aromatik Bitkiler ve Önemi, Artvin’de Tıbbi Aromatik Bitkiler ve Bitkisel Ürünler, Hedef 17 Bitki Türünün Teşhis Edilmesi, Tıbbi Aromatik Süs Bitkileri, Tıbbi Aromatik Bitki Yetiştiriciliği, Tıbbi Aromatik Bitkilerin Kurutulması, Bitki Turizmi, Tıbbi Aromatik Bitkilerde Hasat ve Depolanması, Tıbbi Aromatik Bitkilerin Paketlenmesi-Pazarlanması, Tıbbi Aromatik Bitki Hastalıkları ve Mücadele, Tıbbi Aromatik Bitkilerde Yabancı Ot Sorunu, Kantaron-Ardıç-Dulavratotu-Çaşur-Altınotu-Yuvarlakmercan-Yaylakekiği-Köndar-Alıç-Soğanlı Tıbbi Aromatik Bitkilerin Tanıtımı ve Yetiştiriciliği, Arıcılıkta Tıbbi Aromatik Bitkilerin Önemi, Fitoterapi-Aromaterapi, Gübreleme Esasları, Tıbbi Aromatik Bitkilerin Yağının Çıkarılması, Sera ve Seracılık, Tıbbi Aromatik Bitkilerin Yetiştirilmesinde Yer Seçimi Önemi, Ekolojik İstekleri, Bitkilerin Genetik Kimliklendirilmesi, Tıbbi Aromatik Bitkilerden Kozmetik Ürün Üretimi, Bitkilerin Tıbbi Amaçlı Güvenli Kullanımı” konularında eğitimler verildi.
Eğitimleri İhtisaslaşma projeleri kapsamında 2021-TAB-05 nolu ‘’Tıbbi Aromatik Bitki Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi’’ ve Ziraat Bankası tarafından desteklenen ZB-2021-001 nolu ‘’Tıbbi Aromatik Bitkileriyle Sürdürülebilir Kırsal Kalkınma Yolunda Artvin’’ isimli AR-GE projesi kapsamında Prof. Dr. Özgür Eminağaoğlu, Prof. Dr. Temel Göktürk, Prof. Dr. Melahat Özcan, Prof. Dr. Zafer Ölmez, Doç. Dr. Funda Erşen Bak, Dr. Öğr. Üyesi Hayal Akyıldırım Beğen, Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Demiralay, Dr. Öğr. Üyesi Onur Gökhan Yıldırım, Dr. Öğr. Üyesi Nurdan Yazıcı Bektaş, Dr. Öğr. Gör. Emine Yazıcıoğlu, Dr. Öğr. Gör. Nasibe Tekiner Aydın, Dr. Arş. Gör. Yusuf Yalçınkaya, Dr. Öğr. Gör. Abidin Gümrükçüoğlu, Öğr. Gör. Anıl Akay, Öğr. Gör. Serap Ulu Delice, Öğr. Gör. Mehmet Burak Kızıltepe ve Ziraat Mühendisi Filiz Gülbin Gökdemir uzmanı oldukları konularda teorik ve uygulamalı olarak verdiler.
ANG Botanik Bahçesi Müdürü Prof. Dr. Özgür Eminağaoğlu program hakkında yaptığı değerlendirmede eğitimin Artvin ili ve ilçelerinden tıbbi ve aromatik bitkilere ilgi duyan ve bu konuda ileriye dönük çalışmalar yürütebilecek katılımcılara yönelik düzenlendiğini, 79 kişinin başvurduğu eğitim programına 38 kişinin kabul edildiğini söyledi.
Eğitimin teorik ve uygulamalı olarak iki aşamada yürütüldüğüne dikkat çeken Prof. Dr. Özgür Eminağaoğlu konu hakkında özetle şu ifadelere yer verdi: 
“Eğitim programı kapsamında Botanik Bahçesi Tıbbi Aromatik Bitkiler Üretim laboratuvarında bulunan cihazlar (Soğuk sıkım yağ cihazı, Buharlı distilasyon cihazı, Poşet kapatma cihazı, Vakumlama cihazı, Meyve dilimleme ve kurutma cihazı) kullanılarak paketli ürüne dönüşüm uygulamaları yapılmıştır. Ayrıca Buharlı distilasyon cihazı ile Lavanta yağı ve Soğuk sıkım yağ cihazı ile çörekotu yağı elde edilmiştir. Kozmetik ürün oluşturma eğitimi kapsamında ise Lavanta, Yasemin ve Ardıçtan kolonya, Kantarondan krem ve Lavantadan sabun yapımı uygulamalı olarak gösterilmiştir. Ayrıca Artvin ilinde ekonomik değer arz eden türlerden (Fındık, Fasülye, Ceviz) laboratuvar ortamında paketli ürüne dönüştürülme uygulamaları yapılmıştır.
Eğitimin teorik bölümü konferans salonunda, uygulama eğitimlerinden yetiştirme tekniği ile ilgili uygulamalar Botanik Bahçesi içerisinde ZB-2021-001 nolu proje kapsamındaki 17 adet tıbbi ve aromatik bitki türü için hazırlanan alanlarda, AR-GE ve Sergi serasında gerçekleştirilmiştir.
Eğitimin son gününde de Vezirköy mevkisinde, hedeflenen 17 tür ile ilgili doğada tanıma, örnek alma, toplama ve sökümlerine yönelik saha çalışması yapılmıştır.”