Üniversitemizde “Tıbbi ve Aromatik Bitkiler” Projeleri Değerlendirme Toplantısı 17. Oturumu Rektörümüzün Katılımı İle gerçekleştirildi

17 Ağustos 2022, Çarşamba 229

Üniversitemizde Tıbbi ve Aromatik Bitkiler İhtisaslaşma Projeleri 2022 Yılı 17. Değerlendirme Toplantısı, Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin’in başkanlığında 16 Ağustos 2022 Salı günü gerçekleştirildi.

Üniversitemize tahsis edilen ve Ardanuç ilçesi Naldöken ve Tütün mevkii arazilerinde yetiştirilmesi planlanan bitki türlerine karar verildi. İlgili bitki türlerinin ticari kapasitesi yüksek ve bölge bitki varlığının temel bileşenlerinden olmasına özen gösterilmesine dikkat çekildi. Bölgesel kalkınma çalışmalarında önemli bir adım olan bu karar ile yetiştirilen bitkilerin hem bölgesel hem de ulusal anlamda ekonomik çıktılar oluşturacağından bahsedildi. Özellikle Artvin Hurması gibi bölgeye münhasır bitki türlerinin kullanılarak örnek bahçelerin oluşturulabileceği ve bu sayede bölge bitkilerinin katma değerinin artırılabileceği hususunda istişareler yapıldı. Ayrıca temel üretimin yanında katma değeri yüksek işlenmiş ve kozmetik sektör ürünlerinin geliştirilmesine dair çalışmaların hızlanmasına karar verildi.

İhtisaslaşma projeleri kapsamında desteklenen ve Ali Nihat Gökyiğit Botanik Bahçesine kurulması planlanan üretim ve araştırma seraları hakkında bilgilendirme yapıldı. Rektörümüz Prof. Dr. Bilgin, kurulacak seralarda üretilen bitki çeşitlerinin ihtisaslaşma sürecinde önemli bir rol alacağını ifade etti.

Üniversitemiz Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Aydın Tüfekçioğlu ve Prof. Dr. Atakan Öztürk ile Genel Sekreter Dr. Öğr. Üyesi Muhammed Ardıç’ın da hazır bulunduğu toplantıda Üniversitemiz Tıbbi Aromatik Bitkiler İhtisaslaşma Koordinatörlüğü ve Tıbbi Aromatik Bitkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi, Bilim Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Ali Nihat Gökyiğit Botanik Bahçesi Uygulama ve Araştırma Merkezinden katılımcılar yer aldı.