Yeni Bir Cüceloğlu Portresi Üniversitemizde Çizildi

28 Mayıs 2024, Salı 129

Artvin Çoruh Üniversitesi Eğitim Fakültesi tarafından “Doğan Cüceloğlunu Anmak ve Anlamak” temalı Yıldız Hacıevliyagil Cüceloğlu’nun konuşmacı olarak katıldığı söyleşi programı düzenlendi. 28 Mayıs 2024 Salı günü Üniversitemiz Nihat Gökyiğit Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilen ve Üniversitemiz Eğitim Fakültesinden Doç. Dr. Kerem Coşkun’un da yer aldığı söyleşide Yıldız Hacıevliyagil Cüceloğlu gündelik yaşamdaki değişkenlerin, psikolojik ve toplumsal dinamiklerin Cüceloğlu’nun kalemiyle renklendirilmesi ve betimlenmesi gibi konularda değerlendirmelerde bulundu. 
Çoğunlukla kişisel gelişim tarzındaki kitaplarıyla tanınan ve bu alanda kıymetli eserleri edebiyatımıza kazandıran Doğan Cüceloğlu’nun bir psikolog olmasından öte hümanist ve pozitif bakış açısına sahip bir düşünür olarak hatırlanması gerektiğini ifade eden eşi Yıldız Hacıevliyagil Cüceloğlu, merhum yazar Doğan Cüceloğlu’nun aynı zamanda sade ve bir o kadar derin, anlaşılır ve sürükleyici tarzıyla kaleme aldığı eserlerin ‘kişisel gelişim’ alanında yeni kapıların açılmasına imkân verdiğini ifade etti. 
Öğrencilerin ilgi gösterdiği programda konuk konuşmacı Yıldız Hacıevliyagil Cüceloğlu’na hediyesi Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Ali Kolomuç tarafından takdim edildi. Katılımcıların soru ve görüşlerine yer verilen program imza etkinliğinin ardından tamamlandı.